...

Odjeća za trening – kako ju odabrati, što i gdje kupiti

Kvalitetna sportska odjeća važan je faktor svakog treninga. Bilo da se radi o rekreativcu ili profesionalnom sportašu, sportska odjeća ima svoju svrhu; osim što nas štiti, ona nam daje osjećaj samopouzdanja, pruža potporu i sigurnosti te nas može dodatno motivirati za trening.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
WhatsApp

Najčešći problemi prilikom kupovine odjeće za trening :

  • Cijena proizvoda
  • Prozirni materijali
  • Vrsta pasice: široka ili tanka
  • Preuska pasica
  • Previše/premalo elastina
  • Vrsta materijala: dry fit, kompresijski materijali, pamučno
  • Dubina tajica
  • Nepodstavljeni ili loše podstavljen sportski grudnjak
  • Cijena odjeće za trening

Adidas, Nike, Reebok, Zoe, H&M, itd svi znamo za ove sportske brendove odjeće. Sjećam se kada sam tek počela trenirati, nisam imala niti jedno od ovih imena. Pronašla sam kod kuće najbolje što imam i pravac teretana. Jedan od razloga je bio što tada još nisam radila, studirala sam i moj mudžet je bio prilično ograničen. Nisam si mogla priuštiti ništa od navedenog, sve je bilo preskupo. Čak i kada sam počela zarađivati svoj novac, uvijek sam ga voljela pametno potrošiti: kupovina na popustima, outletima, manje poznatim brendovima ili jednostavno, kažem što mi treba kada su me pitali „što želiš za rođendan“. 😀

Nadalje, prije nego li podjelim sa tobom popis mjesta gdje ćeš po pristupačnim cijenama pronaći nešto za sebe, želim ti dati još jedan savijet: ako tek krećeš s bilo kakavim oblikom intenzivnije tjelesne aktivnosti, izbjegavaj internet kupovinu.

Zašto?

Ono što se preko slike čini lijepo, ne znači nužno udobno, kvalitetno i dobro za tebe. Bez obzira na puno povoljniju cijenu koju možemo pronaći na internetu u usporedbi sa trgovinom, ako ne znaš što ti odgovara i ako ne pozaješ proizvođače (jer svi se po nečemu razlikuju: materijalu, kvaliteti, količini elastina, itd…) za prvi puta preporučam ti da isplaniraš odlazak u kupovinu u trgovinu sa sportskom odjećom. Nakon nekog vremena kada shvatiš što ti odgovara za trening i poznaješ brendove, dapače, you go girl, možeš uštedjeti puno novca. Međutim, na početku, čak i ako je jeftinije ali tebi ne odgovara, to je i dalje bačeni novac.

Brendovi sportske odjeće po pristupačnoj cijeni koju ja kupujem a preporučam ju i tebi:

  • Body feeling, Ilica 36 – Hrvatski brend za sportsku odjeću i aerobik. Naziv ove marke savršeno opisuje osjećaj koji vam ona daje. Kao druga koža. Proizvodi su im jako kvalitetni. Jedan njihov komplet koji sam kupila prije skoro 3 godine nosim i dan danas. Većina njihove sportske odjeće je primarno od pamuka (96%) u koju su ubacili i određen postotak elastina(4%) ili rycle(4%). Cijene topova se kreću od 120,00kn a taica ili kratkih hlača oko 140,00kn. Dodatno odlična stvar je ta što svako malo možeš naći dodatne popuste u njihovom dućanu. Ja znam kupiti sportske grudnjake po cijeni od 90,00kn a taice za 120,00kn. Zaista volim ovaj brend, imam najviše njihove sportske odjeće, pravo su mi otkriče, plus, zašto ne dodatno podržati naše proizvođače i ekonomiju. 🙂
  • Dechatlon, Zagreb Istok (Siniše Glavaševića 5) i Zagreb Zapad (King Cross) – svi smo čuli za ovu marku sportske opreme i odjeće i cijene su pristupačne. Osim njihovih proizvoda naći ćete i Nike marku. Međutim, ono što bih istakla, svakako obavezno isprobajte svaki komad odjeće koji je u njihovom potpisu jer su veličine ponekad malo drugačije; npr veličina S može biti veća od očekivanog. Što se kvalitete materijala tiče, ja njihove proizvode nosim oko godinu dana, možda malo više, ovisno koliko u njima treniram, naravno.
  • H&M, po cijelom Zagrebu brateee ee – imaju svoju liniju sportske odjeće koja je cijenovno pristupačna gotovo svakome novčaniku, a osim kvalitetnog materijala, možeš naći i super moderne komade. Osobno imam 1 sportski top i tajice i jako sam zadovoljna. Cijene sportskih topova kreću se od nekih 100-ak kuna na dalje a tajica od 120,00kn na dalje.
  • Zoe linija sportske odjeće, Polleo sport, City Centar East, Arena Zagreb, Centar Zagreb – trenutno najpoznatiji hrvatski brend sportske odjeće u fitnessu. Imam 2 njihova kompleta i što se tiče trajanja materijala, odlični su. Što se tiče udobnosti, kod njihovih modela dosta je stvar osobnih preferenca. Osobno, u njihovim modelima se uvijek osjećam predivno ali ako planiram odraditi trening visokog intenziteta koji je prilično zahtjevan, tada ću radije odabrati nešto u čemu se osjećam više udobno i daje mi osjećaj veće potpore. Također, ako si djevojka sitnije građe (kao i ja), teže ćeš naći modele taica koji ti odgovaraju. Naime, čak i kada probam S ili XS, i dalje se desi da su mi tajice prevelike i kao da mi „klize“ sa kože pri svakom pokretu. Cijenovno su duplo skuplji od gore navedenih brendova. Sportski grudnjaci se kreću od cca 160,00kn na dalje a cijena tajica je u prosjeku od nekih 270,00kn pa na dalje; sve ovisno o modelu, kolekciji, itd.
  • Nike dućani, Arena centar, City centar Zapad, Ilica – cijenovno u rangu sa Zoe linijom odjeće. Definitivno jedna od najkvalitetnijih sportskih linija i što god da odabereš, dugo ćeš nositi. Imam jedne njihove dry fitt tajice(cca 240,00kn sam ih platila) koje sam kupila prije 3 i pol godine i nosim ih i danas. Gotovo su kao nove, jedino se znak Nike malo isprao. U Nike trgovinama uglavnom kupujem na popustima.

Brendovi koje nisam kupila ali sam ih dobila ili isprobala u trgovini iz čiste znatiželje: Reebok (jako skup ali odličan), Terra Nova (jeftini ali možeš naći stvarno jako dobre sportske topove i crop topiće).

 

Pozirni materijali

Ovo je druga stvar koju provjeravam nakon što sam provjerila cijenu a preporučam ju i tebi. Ne moraš nužno oblačiti tajice da bi provjerila ovaj faktor. Ja jednostavno stavim ruku na stražnju stranu tajica (koja ide na guzu) a s drugom rukom zategnem materijal. Ako se ruka koja je unutra baš jako vidi, takve tajice niti ne isprobavam. Ponekad nisam 100% sigurna pa ću ih isprobati i napraviti par čučnjeva pred ogledalom i dobrim osvjetljenjem. Ako kroz tajice mogu vidjeti vrstu/boju svoga donjeg rublja, takav proizvod ne dolazi u obzir.

Ovo nije sexy. Ovo je očaj.

Vrsta pasice: široka ili tanka           

Nadam se da znaš što je pasica, ali za svaki slučaj ću staviti oba primjera kako bi se lakše sporazumjeli u nastavku teksta:

Široka pasica
Uska pasica

Osobno, i jedna i druga vrsta pasice mi je u redu. Međutim, široka pasica ima svoju prednost, naime, sakriva onaj „višak“ i vizualno smanjuje i lijepo oblikuje struk. Jedino na što moraš pripaziti sa širokom pasicom jest to, da guma na pasici nije prečvrsta jer te može žuljati pa čak i boljeti od prejakog pritiska. Drugo, da se guma proteže cijelom širinom pasice a ne da se nalazi samo malo na vrhu. Uska pasica naravno ne sakriva toliko ali također obrati pozornost na gumu.

Dubina tajica

Ovo je važno iz jednog praktičnog razloga. Kada izvodiš vježbe poput čučnja na primjer, odjeća se uvijek „giba“ po tijelu (ovisno o materijalu koliko). Što znači kada izvedeš par čučnjeva, tajice će se sigurno malo spustiti na stražnjici. Ono što ja ne volim, ne volim popravljati odjeću tokom treninga kako netko drugi ne bi vidio pola moje zadnjice. Zato uvijek biram tajice sa višim strukom. Kako znati je li dubina tajica „u redu“? Kada stojiš ispravno, tajice ti moraju biti u razini ili malo ispod pupka. Što su one niže, npr. prelaze ti preko kukova, imati ćeš više problema prilikom izvođenja nekih složenijih vježbi.

 Previše/premalo elastina

Uvijek kupuj tajice sa elastinom. Međutim, budi oprezna. Ovo je teško objasniti, ali metodom pokušaja i pogreške, shvatiti ćeš na što sam  mislila. 😀 Pokušaj uvijek kada isprobavaš tajice „osjetiti“ kako se količina tog elastina „ponaša“ na tvome tijelu. Kao primjer ću ti samo navesti da sam jednom kupila tajice koje su se na prvu činile skroz oke, ali nakon par pranja umjesto veličine S, rastegle su se na veličinu L. Također, što se pamučnih tajica tiče, preporučam ti isto. Elastina mora biti barem malo. Inače će tajice uskoro postati kao baggie hlače za šetnju tvog psa. 😀

Vrsta materijala: dry fit, kompresijski materijali, pamučno

U ljetne dane više preferiram laganu sportsku odjeću za trening, odnosno onu koja na sebi ima oznaku dry fitt. To znači da se takva odjeća već u dodiru sa zrakom suši na tebi. S druge strane, zimi na primjer više nosim pamučnu odjeću sa elastinom/likrom a ponekad jednostavno kako se osjećam. Proizvođači danas se zaista trude da učine odjeću za trening kao tvojom drugom kožom, tako da ćeš i sama vidjeti kroz vrijeme što ti više odgovara. Što se tiče kompresijskih materijala, to je na primjer odjeća koju više koriste trkači, npr ženski sportski grudnjak za trčanje. Takav materijal smanjuju stres na mišiće, daje više sigurnosti: više „stisne“ mišiće i tijelo i nemaš onaj osjećaj „da ti se trese sisa ili guza“ kada trčić ili skačeš.

Nepodstavljeni ili loše podstavljen sportski grudnjak

Prije nisam voljela sportske grudnjake bez podstave. Sada sam skroz u redu sa time jer možeš naći zaista čvrste i kvalitetne grudnjake na tržištu, ali pod jednim uvjetom: moraš ga probati. Kupovina sportskog grudnjaka nije kao kupovina običnog grudnjaka „na brzaka na pijacu“ pa možeš tako jer već znaš koja ti veličina košarice odgovara. Ne, sportski grudnjak moraš probati, i to svaki puta. Ako ipak više preferiraš grudnjak s postavom, provjeri samo da je ta podstava „fiksna“, to jest, ušivena unutar grudnjaka.

Nadam se da će ti ovaj tekst pomoći prilikom kupovine tvoje nove odjeće za trening i da će ti uštedjeti novac i vrijeme. A kada kupiš te nove stvarčice, iskoristi ih kao dodatnu motivaciju za trening. Ako ti je „loš dan i baš ti se ne ide na trening“, uvijek odaberi onu kombinaciju u kojoj se osjećaš najbolje i najjače i nema tog treninga za koji nećeš biti motivirana. 

Želim ti pametnu kupovinu a nakon toga, pravac trening.

K.